Podjadanie, jak sobie z nim poradzić ?

Podjadanie, jak sobie z nim poradzić ?

Podjadanie to czasem naprawdę istotny problem w kontekście spadku lub utrzymania masy ciała. Dzisiejszy post będzie oparty nie tylko na badaniach naukowych, ale także na moich osobistych rozwiązaniach, które sama stosuje i które przekazuję swoim podopiecznym. 

podjadanie-dietetyk-chorzow-slask-ledziny-mikolow

Dlaczego podjadamy ?

Zrozumienie tego, dlaczego podjadasz jest kluczowe ponieważ to nie słodycze czy słone przekąski stanowią problem. Każdy z nas może je kupić, ale nie każdy zjada na przekąskę tabliczkę czekolady. Podjadanie może mieć wiele przyczyn. Odpowiedź na to skąd u Ciebie bierze się chęć na spożycie paczki chipsów znajdziesz wtedy kiedy bardzo dokładnie będziesz obserwować swoje zachowania.

Przyczyny podjadania

Podjadanie może być niewłaściwym nawykiem, który utrwalił się przez lata. Może to być też reakcją na stres czy smutek. Może też być konsekwencją nieodpowiedniej diety. Zdarzało Ci się stosować restrykcyjne jadłospisy, które powodowały u Ciebie ciągłe uczucie głodu? Przez, co każdy dzień kończył się wieczornym podjadaniem ? Albo zapominałeś jeść pół dnia po czym wieczorem nie umiałeś się powstrzymać od ciągłych wycieczek do lodówki ? Jeśli tak, być może problem tkwi w Twoim nieregularnym sposobie odżywiania. Więcej na ten tematy możesz poczytać tutaj. 

Czasem podjadamy z nudów i jest to bardziej nasza zachcianka niż faktyczna potrzeba uzupełnienia energii. Aby odróżnić głód od zachcianki musisz zastanowić się, co byś zjadł ? Jeśli zaczynają Ci się przesuwać obrazy różnych posiłków, produktów to najprawdopodniej jest to głód. Jeśli jednak zastanawiasz się czy zjadłbyś banana, a może jednak lody, albo w sumie kanapkę z dżemem to jest to bardziej zachcianka. 

Jak poradzić sobie z podjadaniem ?

Zwalczaj przyczynę podjadania, a nie podjadanie samo w sobie.  Jeśli to głód to po prostu zjedz coś wartościowego. Głód jest objawem tego, że naszemu organizmowi kończą się zapasy i potrzebuje energii. To nie jest uczucie, które powinniśmy ignorować, tylko znak, że czas na posiłek !

Jeśli jednak to bardziej zachcianka, ponieważ sam nie wiesz, co chcesz zjeść to wtedy lepiej zastosować poniższe wskazówki, może któraś z nich się u Ciebie sprawdzi. 

Moje rady na podjadanie 

  • Daj sobie 15 minut i zajmij się czymś, co lubisz być może zapomniesz o tym, ze naszła Cię ochota na coś do zjedzenia
  • staraj się nie robić dwóch rzeczy na raz. Jedzenie chipsów podczas oglądania tv czy orzeszków w czasie pracy to czasem droga do zjedzenia większej ilości niż planowaliśmy
  • jeśli problemem jest u Ciebie podjadanie na imprezach, to zawsze nakładaj sobie porcje na talerz.  W ten sposób będzie miał pogląd na to, ile zjadasz
  • staraj się nie kupować niezdrowych przekąsek na zapas, albo ustal sobie limit. Będą na zakupach zamiast dwóch tabliczek czekolady, kup jedną. Bardzo często sama obecność przekąsek prowokuje ich jedzenie
  • nie kładź niezdrowych przekąsek w widocznym miejscu. Jak mylisz łatwiej jest zjeść półmisek orzeszków czy cukierków stojący na stole w kuchni czy paczkę chipsów schowaną w szafce, którą otwierasz raz dziennie ?
  • zjedz, coś, co jest zdrowszą i mniej kaloryczną wersją. Zamiast kupować ciastka, zrób domowe. Polecam ciasteczka owsiane bez cukru. To tylko 15 minut pracy ! 
  • zaplanuj sobie dzień ! To jest moja złota zasada. Ja nie mam problemu z podjadaniem ponieważ wiecznie mam za dużo do zrobienia. Nie twierdzę, że to jest dobry sposób na życie, ale dobry na brak podjadania 😀 Ja nie podjadam bo po prostu nie mam na to czasu !
  • innym sposobem, który na mnie często działa to mycie zębów zaraz po kolacji. Jak spędzę nad tą czynnością dobre 10 minut, to później bardzo często nie chce mi się jej powtarzać i rezygnuje z przekąski 🙂

Podsumowanie

Te oraz inne wskazówki to sposoby na radzenie z podjadaniem u tych osób, których podjadanie nie jest utrwalonym zachowaniem. Specjalnie nie rozpisuje się o nawykach bo to temat na kolejny, osobny artykuł. Zanim zdecydujesz się wprowadzić niektóre rady w życie, zastanów się jak wygląda Twój sposób odżywiania? Może Ci czegoś brakuje? Może jesz zbyt nieregularnie ? 

Jeśli masz wrażenie, że nie radzisz sobie z podjadaniem i być może wynika to z Twoich błędów żywieniowych to zapraszam Cię do współpracy. Razem przeanalizujemy Twój dzienniczek żywieniowy i znajdziemy wspólne rozwiązanie. Całą ofertę i cennik znajdziesz na mojej stronie. Jeśli Twoim celem jest spadek masy ciała, to warto ograniczać kalorie, a nie samo jedzenie 🙂 

Polub mnie też na fb lub zaobserwuj na IG i bądź na bieżąco z nowymi artykułami ! 

Miłego dnia ! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *