Dlaczego nie chudnę ? 6 powodów braku spadku masy ciała

Dlaczego nie chudnę ? 6 powodów braku spadku masy ciała

Zacznijmy od tego, że jeśli nie chudniesz to znaczy, że nie jesteś w deficycie kalorycznym. Deficyt kaloryczny to stan kiedy do organizmu dostarczasz mniej kalorii niż Twój organizm potrzebuje. W konsekwencji czego następuje spadek kg. To zazwyczaj brzmi bardzo prosto, czysta matematyka. W praktyce jednak bywa nieco trudniej 🙂

Bardzo często nie mamy świadomości, że niektóre rzeczy mogą wpływać na proces spadku masy ciała i tym bardziej na kaloryczność. Z tego względu chciałbym Wam przestawić kilka powodów dlaczego nie chudniecie pomimo stosowanej diety.

Dlaczego nie chudnę ?

Masz złe przekonania na swój temat. ” Ja to w sumie nie wierzę, że schudnę ” “Mi to się na pewno nie uda” ” U mnie w rodzinie to genetyczne “. Skoro redukujemy masę ciała od ilości kcal, to dlaczego uważasz, że Tobie się nie uda ?

Fałszywe przekonania na temat nas samych są często jednym z powodów braku spadku masy ciała. Skoro nie wierzysz, że się uda to będziesz cześciej szukać potwierdzeń swojej tezy niż rozwiązań problemów.

Przykładowo geny faktycznie mogą pomagać nam w odchudzaniu lub trochę przeszkadzać, ale zdecydowanie nie są odpowiedzialne za brak sukcesu. Chudniemy od ilości kal w diecie, nie od genów. Więcej na ten temat możecie poczytać u dr Damian Parola w jego najnowszym wpisie na blogu.

Mi osobiście naprawdę daleko do podniosłych tekstów w stylu “możesz wszystko jeśli tylko chcesz ” ale w to, że każdy da radę schudnąć wierzę bardzo mocno. Nie każdy jednak zrobi tak “jak zrobiła to koleżanka”. W tym procesie bardzo ważna jest indywidualizacja zaleceń.

Dlaczego nie chudnę ?

Nie potrafisz oszacować ilości kcal w swoich posiłkach i wcale mnie to nie dziwi! Pracując jako dietetyk, układając setki diet w ciągu roku, również nie potrafię określić  ile kcal dostarcza dany posiłek.

Pamiętaj, przytyć można również od zdrowego odżywiania, więc jedzenie sałatki zalanej oliwą w ciągu dnia może mieć taki sam wpływ na naszą masę ciała jak burger z fasfooda.

Dlatego uważam, że na początek dobrze jest po prostu wykupić jadłospis i sprawdzić jakie porcje warto zjadać aby uzyskać spadek masy ciała. Ja planuję regularnie publikować takie przykładowe jadłospisy abyście mogli na bieżąco sprawdzić jak wygląda dieta 1500 kcal, ile jeść na 1800 kcal itp. Wszystkie diety będą znajdować się w zakładce przykładowe jadłospisy. 

Ja z kolei w swoich dietach staram się przede wszystkim uczyć konkretnych porcji, dlatego nie znajdziesz w śniadaniach różnych ilości płatków owsianych czy kromek pieczywa. Dla mnie najważniejsze jest to aby posiłki były ultra szybkie i opierały się na podobnych ilościach produktów, tak aby jadłospis był jedynie początkiem zmiany nawyków. Nie traktuj jadłospisów jak coś bez czego nie da się schudnąć. Zdecydowanie jest to możliwe ponieważ kontrolować ilość kcal można na wiele sposobów. Jadłospis jest natomiast najszybszą i najprostszą metodą przynajmniej na sam początek.

Jednak nie każdy potrafi dostosować się do sztywnego planu, dlatego warto ciągle szukać dla siebie najlepszego rozwiązania. Zamiast trzymać się jadłospisu możesz używać darmowych aplikacji do liczenia kcal i nie chodzi tu o obsesyjne liczenia każdego grama ogórka. Jeśli jednak twoje liczenie na oko nie działa, warto po prostu szukać innych rozwiązań. Z darmowych aplikacji najbardziej popularną jest fitatu 🙂

Dlaczego nie chudnę ?

Nie trzymasz się ustalonej kaloryczności w czasie weekendów. Znasz to ? Od poniedziałku do piątku idzie Ci całkiem dobrze, a w weekendy niestety zawsze zdarza się jakaś okazja aby zjeść pizzę i popić ją piwem. W weekend kalorie liczą się tak samo jak w tygodniu, dlatego zwróć uwagę czy problem nie tkwi w weekendowych przyjemnościach.

Dlaczego nie chudnę ?

Podjadasz i nie wliczasz do swojego zapotrzebowania drobnych przekąsek. Pamiętaj jednie woda nie ma kcal, wszystko inne to źródło energii. Każda mandarynka, kawałek czekolady czy dodatkowy plaster sera to zawsze dodatkowe kcal ! Być może wydaje Ci się, że jedna mała mandarynka nie zatrzyma spadku masy ciała i pewnie tak będzie, ale w praktyce często bywa tak, że te małe przekąski zsumowane w ciągu dnia dają naprawdę sporą ilość kcal. Na tyle sporą, że zamiast chudnąć tyjesz lub utrzymujesz aktualną masę ciała. O tym jak poradzić sobie z podjadaniem pisałam tutaj. 

Dlaczego nie chudnę?

Nie wliczasz do swojej kaloryczności płynów. Kalorie kojarzą nam się często z jedzeniem, produktami stałymi dlaczego bardzo często bywa tak, że wiele osób nadal nie wlicza do zapotrzebowania kalorii, które dostarczają napoje takie jak : kawa z dużą ilością mleka typu latte, herbata z cytryną i miodem, soki owocowe czy napoje alkoholowe. A te ostatnie dostarczają naprawdę sporą ilość kcal

  • 1g węglowodanów to 4 kcal
  • 1 g białka to 4 kcal
  • 1 g tłuszczu to 9 kcal
  • a jeden 1 g alkoholu to aż 7 kcal ! Prawie dwa razy więcej niż węglowodany, których się tak często obawiamy.

Dlaczego nie chudnę ?

Chorujesz na niedoczynność tarczycy i masz niewyrównany poziom hormonów. Wymieniam to jako ostatni powód ponieważ wszelkiego rodzaju schorzenia nigdy nie są bezpośrednią przyczyną braku spadku masy ciała. Wysoki poziom TSH może wpływać na spowolnienie metabolizmu, ale nadal to kcal będą odpowiedzialne za wzrost masy ciała.

Jeśli planujesz badania to zachęcam Cię do pobrania Bonu Zniżkowego, dostępnego na moim blogu. Z tego wpisu dowiesz się też, jak dobrze przygotować do badań 🙂 Bardzo zachęcam Was do regularnych kontroli paramentów zdrowia ponieważ być może Twoje problemy ze spadkiem masy ciała mogą wynikać właśnie z zaburzeń hormonalnych.

Jeśli szukasz inspiracji na szybkie i zdrowe posiłki to zapraszam Cię na mój blog, gdzie regularnie publikuje jakieś inspiracje. Aby być na bieżąco zaobserwuj mnie na IG i Facebooku. 

dlaczego-nie-chudne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *