Metoda SMART. Jak skutecznie zaplanować odchudzanie?

Jak skutecznie zaplanować odchudzanie metodą SMART?

Metoda SMART w planowaniu odchudzania

Metoda SMART to jedna z lepszych metod planowania swojego sukcesu. Czy zdarzyło Ci się kiedyś przeczytać takie motywacyjne hasło w stylu ” Możesz wszystko jeśli tylko chcesz ?”. Jest to jedno z haseł, które uważam okłamuje nas, jak gorzka czekolada z cukrem w składzie na pierwszym miejscu. Ja dla przykładu chciałabym aby w Polsce było cały rok lato, czy jest to możliwe ? Nie. Każdy to wie, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tak samo nie da się zmienić całkowicie sposobu odżywiania z dnia na dzień albo schudnąć 10 kg w dwa dni. Dlatego zachęcam aby zaplanować swoją zmianę nawyków żywieniowych metodą SMART .

metoda-smart

Co to jest metoda SMART?

Metoda SMART to sposób tworzenia celów opartych na pięci cechach tj:

  • S – sprecyzowany / szczegółowy
  • M- mierzalny
  • A- Atrakcyjny
  • R- realistyczny
  • T- terminowy

 

S- sprecyzowany

Porównajmy sobie dwa zbliżone cele, “zmienić styl życia” i “schudnąć”. Pomimo tego, że “schudnąć” nie jest kompletnym celem smart to mimo wszystko jest celem sprecyzowanym. Jasno określa, jaki efekt finalnie chcesz uzyskać. “Zmienić styl życia” z kolei można na wiele sposób. Można przestać palić papierosy, wyjechać do Australii czy zmienić pracę. Żadna z tych zmian nie musi się wiązać ze zmianą sylwetki. Dlatego tak ważne jest aby na początku jasno sprecyzować, co właściwie chcesz osiągnąć.

M- mierzalny

Cel mierzalny daje nam możliwość monitorowania postępów w czasie jego realizacji.  “Schudnąć” nie informuje nas o tym ile dokładnie chcemy zredukować masy ciała, a co za tym idzie, kiedy zmierzymy czy cel został osiągnięty ? Dlatego swoje postanowienia wzbogać o konkretną wartość. “Chcę schudnąć 10 kg “.

A- atrakcyjny

Atrakcyjny cel to taki, który daje nam wymierne korzyści z jego realizacji. Zanim sformułujesz cel zastanów się po co to robisz ? Jaka jest Twoja motywacja do działa? Ja o swoich 5 sposobach na utrzymanie motywacji w dążeniu do celu pisałam już jakiś czas temu. Zastanów się dlaczego chcesz schudnąć? Co Ci to da ? Jakie przyniesie korzyści ?

Jeśli przygodę z odchudzaniem zaczynasz z nastawieniem, że tak trzeba, a nie, że chcesz coś w swoim życiu zmienić na lepsze, to ciężko jest realizować taki cel. Jedzenie powinno być przede wszystkim przyjemnością to samo proces spadku masy ciała czy zmiany nawyków żywieniowych ! Mało atrakcyjny cel przynosi mało atrakcyjne efekty 🙂

R- realistyczny

Realistyczny czyli możliwy do osiągnięcia. Jeśli zdrowe tempo spadku masy ciała mieści się zakresie od ok. 0,5 kg do 1 kg na tydzień to mając 10 kg nadwagi nie schudniesz w 2 dni. Jeśli założymy najbardziej optymistyczny scenariusz czyli 1 kg na tydzień, to zdrowy spadek masy ciała uzyskasz w przeciągu 2,5 miesiąca.

Ja uwielbiam takie zestawienia matematyczne bo one zawsze są twardym dowodem na to, że spadek masy ciała to PROCES. Naprawdę warto mieć to na uwadze kiedy planujemy swoje zmiany nawyków żywieniowych ponieważ w dalszym ciagu zbyt wiele osób planuje swoje działania zbyt optymistycznie .

Wracając do kalkulacji, da się schudnąć 10 kg w 2,5 miesiąca więc daje to jakiś realistyczny obraz, ale czy na pewno jesteś w stanie to osiągnąć w takim czasie? W praktyce zazwyczaj wypadają nam wakacje albo impreza urodzinowa i nagle okazuje się, że dwa miesiące to zdecydowanie za mało. Pojawia się zniechęcenie i motywacja pryska jak bańka mydlana. Planuj realnie, weź pod uwagę to, że mogą się zdarzyć jakieś sytuacje, które będą miały wpływ na czas realizacji Twojego celu.

T- terminowy 

Terminowy czyli z datą realizacji. Wiedząc już jak obliczyć zdrowy spadek masy ciała, mając konkretny cel w kg, możesz określić termin realizacji. Warto ustalić sobie jakąś najbardziej optymistyczną, ale jednak konkretną datę. Mówienie sobie schudnę w przyszłym roku często nic nie daje. Rok ma 365 dni wskaż, w którym zaczynasz i do kiedy chcesz wprowadzić zmiany. Bez określenia ram czasowych łatwo wpaść pułapkę odkładania czegoś na później albo “od poniedziałku”.

 

Jeśli planowanie nie jest Twoją mocną stroną to polecam Ci blog Pani Swojego Czasu. Ola Budzyńska jak nikt wspaniale uczy jak planować zadania 🙂

Ja zapraszam Cię na moje portale społecznościowe, Fb i Instagram, gdzie na bieżąco możesz czytać wszystkie moje posty !

Gotowe plannery zdrowego odżywiania zawsze znajdziesz w zakładce Blog 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *