Czy kawa jest zdrowa ?

Czy kawa jest zdrowa?

Na to pytanie zawsze zdecydowanie odpowiadam tak ! Warto pić kawę, bo kawa jest po prostu zdrowa. Napar z mielonych ziaren zawiera więcej antyoksydantów niż szklanka soku z owoców ! Antyoksydanty to substancje chemiczne, które przeciwdziałają starzeniu się komórek. Brzmi zachęcająco? Czytajcie dalej

kawa-dietetykchorzow

Korzyści z picia kawy

Kawa ponadto obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera, Parkinsona, cukrzycę typu 2, może sprzyjać odchudzaniu, obniża ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, a nawet choroby sercowo- naczyniowe. Jesteście zdziwieni?

Istnieje również błędne przekonanie, że osoby z nadciśnieniem tętniczym muszą wykluczyć z diety kawę. Kofeina w ilości 250 mg jest w stanie podnieść ciśnienie tętnicze zaledwie o ok. 5-10 mmHg. Jedna filiżanka kawy parzonej zawiera ok. od 70-140 mg kofeiny. Wniosek jest prosty, kawę należy w nadciśnieniu tętniczym jedynie ograniczyć. Chyba, że dana osoba wykuje silną, indywidualną wrażliwość na kofeinę i nigdy nie piła jej nawykowo, wtedy istnieje ryzyko, że spożyty napar kawy może znacznie podnieść ciśnienie tętnicze krwi.

Czy zatem im więcej kawy wypijemy tym lepiej? Niestety nie. Norma spożycia kawy, która ma udowodnione korzystne działanie zdrowotne to max 300 mg kofeiny na dobę, co przekłada się średnio na 3 filiżanki kawy parzonej.

Czy są zatem osoby, którym nie zaleca się picia kawy ?

Tak, picia kawy nie zaleca się osobom z refluksem żołądkowo- przełykowym, wrzodami żołądka, ponieważ wzmaga ona wydzielanie kwasu żołądkowego.

Dla chętnych artykuł z jakiego korzystałam, znajdziecie tutaj. 

Jeśli interesują Was inne dietetyczne mity, zapraszam tutaj, gdzie znajdziecie inne moje artykuły.
Znajdziecie mnie również na fb i instagramie. Zapraszam !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *